top of page
Szukaj

Języki Muzyki - Polska i świat w muzyce kameralnej


Języki Muzyki — Polska i świat w muzyce kameralnej to cykl koncertów zorganizowanych przez naszą Fundację, w których centrum znajduje się muzyka kameralna. Założeniem przedsięwzięcia było prezentowanie muzyki klasycznej najwyższej próby w różnorodnych, ciekawych odsłonach. Pośród muzyki wielkich mistrzów zabrzmiały dzieła mniej znanych, choć znakomitych kompozytorów polskich. Każdy koncert poprzedzała zapowiedź edukująca i przybliżająca słuchaczom, co za chwilę usłyszą. O szczególnej misji Festiwalu mówi jego dyrektorka artystyczna, pianistka Dominika Glapiak: Chciałabym, aby nasze koncerty przynosiły odrobinę wytchnienia w pędzącej rzeczywistości. By kunszt wykonawców i ich pasja była przyczynkiem do zatopienia się w tej chwili, żywego kontaktu ze sztuką.

Festiwal odbyl się w nietuzinkowych, jeśli chodzi o muzykę klasyczną, miejscach, nieco oddalonych od centrum Gdańska. Repertuar, na który składają się dzieła z polskiej i światowej muzyki kameralnej, stanowił swoistą podróż przez style, gatunki i kraje. Stąd nawiązanie do języków, sposobów porozumienia się, osobistych form wypowiedzi które stworzyli kompozytorzy, i którymi posługują się także współcześni artyści. Wykonawcami koncertów byli znakomici muzycy z regionu: Kwartet fortepianowy w składzie Karolina Piątkowska-Nowicka, Bogna Czerwińska-Szymula, Krzysztofa Komendarek-Tymendorf oraz Maciej Kułakowski, Polish Piano Trio w składzie Robert Kwiatkowski, Błażej Goliński i Dominika Glapiak, Trio operowe “Les Femmes” wraz z Krzysztofem Pawłockim i Moniką Dżułą-Radkiewicz, a także młodzi świetnie zapowiadający się muzycy tworzących 4Clouds Piano Quartett a także Orkiestrę Kameralną BalticAlians. Kameralistyka to wyjątkowa forma muzykowania, pozwalająca z jednej strony na wyraźne zaprezentowanie własnej muzycznej osobowości, z drugiej zaś, nakłaniająca do odkrywania wspólnego muzycznego języka w zespole, niewerbalnego dialogu, emocjonalno-muzycznego porozumienia. — W obliczu ograniczonych w ostatnich latach możliwości interakcji z drugim człowiekiem, to właśnie muzyka kameralna — wspólne odkrywanie dzieła muzycznego — jest czymś, co, w moim mniemaniu, przynosi zarówno wykonawcom, jak i odbiorcom niesamowicie wiele przyjemności — mówi Dominika Glapiak.


Festiwalowe koncerty odbyły się 17, 18 września w Auli Politechniki Gdańskiej, 19 września w sali koncertowej Stacja Orunia GAK oraz 24 września w sali GAK Wyspa Skarbów w Sobieszewie.

Wstęp na każdy z nich był bezpłatny.


Fragmenty nagrań z koncertów dostępne są na naszym kanale YouTube: https://www.youtube.com/playlist?list=PLHiJ28kBOz3JOSAw6vneT9uWNS87TTwEw

Organizację przedsięwzięcia umożliwiło dofinansowanie ze środków Miasta Gdańska, wsparcie Fundacji PZU oraz sponsora- firmy Vector.

partnerzy: Politechnika Gdańska, GAK Stacja Orunia, GAK Wyspa Skarbów Sobieszewo. patronat honorowy: Związek Rodu Kątskich Patronat medialny : Radio Gdańsk, portal Trojmiasto.pl , Presto Portal, portal Cameral Music, TVP3 Gdańsk.

41 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page