Festiwal Języki Muzyki 2021

Języki Muzyki — to Festiwal w którego centrum znajduje się muzyka kameralna - muzyka klasyczna!. Założeniem przedsięwzięcia jest prezentowanie jej w różnorodnych, ciekawych odsłonach. Pośród muzyki wielkich mistrzów zabrzmią dzieła mniej znanych, znakomitych kompozytorów polskich. Każdy koncert to swego rodzaju podróż z przewodnikiem. O szczególnej misji Festiwalu mówi jego dyrektorka artystyczna, pianistka Dominika Glapiak: — Chciałabym, aby nasze koncerty przynosiły odrobinę wytchnienia w pędzącej rzeczywistości. By kunszt wykonawców i ich pasja była przyczynkiem do zatopienia się w tej chwili, żywego kontaktu ze sztuką. Tegoroczne koncerty dedykujemy także dzieciom, przygotowaliśmy dla nich specjalne koncerty!

Festiwal odbywa się w nietuzinkowych, jeśli chodzi o muzykę klasyczną, miejscach, także tych nieco oddalonych od centrum Gdańska. Repertuar, na który składają się dzieła z polskiej i światowej muzyki kameralnej, stanowią swoistą podróż przez style, gatunki i kraje. Stąd nawiązanie do języków, sposobów porozumienia się, osobistych form wypowiedzi które stworzyli kompozytorzy, i którymi posługują się także współcześni artyści.

Kameralistyka to wyjątkowa forma muzykowania, pozwalająca z jednej strony na wyraźne zaprezentowanie własnej muzycznej osobowości, z drugiej zaś, nakłaniająca do odkrywania wspólnego muzycznego języka w zespole, niewerbalnego dialogu, emocjonalno-muzycznego porozumienia. — W obliczu ograniczonych w ostatnich latach możliwości interakcji z drugim człowiekiem, to właśnie muzyka kameralna — wspólne odkrywanie dzieła muzycznego — jest czymś, co, w moim mniemaniu, przynosi zarówno wykonawcom, jak i odbiorcom niesamowicie wiele przyjemności — mówi Dominika Glapiak.

Festiwalowe koncerty  edycji 2022 odbędą się w przestrzeni 100czni, w sali koncertowej Stacja Orunia GAK oraz  w sali GAK Wyspa Skarbów w Sobieszewie, a także w kameralnej sali koncertowej Pałacu Uphagena w Gdańsku Wrzeszczu

Wstęp na każdy z nich jest bezpłatny.

Więcej informacji : https://www.facebook.com/FundacjaHanseatica

Fragmenty nagrań z koncertów edycji 2021 dostępne są na naszym kanale YouTube: https://www.youtube.com/playlist?list=PLHiJ28kBOz3JOSAw6vneT9uWNS87TTwEw

Artyści 2021

Politechnika Otwarta NOWE LOGO png.png