top of page
Szukaj

CD Simon Laks — in between

Zaktualizowano: 16 kwi 2020

Płyta poświęcona w całości muzyce kompozytora Szymona Laksa.Simon Laks (1901-1983) był częścią całego pokolenia polskich kompozytorów, które w powodu hitlerowskiego reżimu oraz jego sojuszników zniknęło z kulturalnej mapy Europy, i to nie tylko z powodu żydowskiego, lecz także polskiego pochodzenia. Dwa lata spędzone w obozie Aushwitz-Birkenau, to czas wyrwany z życia młodego twórcy, będącego u szczytu sławy. Zarówno te dramatyczne doświadczenia jak i powrót do rzeczywistości oraz próba włączenia się w nurt kwitnącej muzycznej moderny wniosły wiele do jego muzyki, jednak nie one ją definiują. Jego zycie zawieszone było pomiędzy obecnością a niebytem, pomiędzy dźwiekiem a słowem – dwoma przestrzeniami które Szymon Laks darzył największą miłością.


Ze spuścizny kompozytorskiej Szymona Laksa wybrano na niniejszą płytę dwa utwory z okresu przedwojennego i dwa utwory z okresu powojennego. Wszystkie cztery są przykładem podwójnej tożsamości stylu kompozytora – z jednej strony głęboko zakorzenionego w polskiej tradycji, a z drugiej pozostającego pod silnym wpływem ducha francuskiego, przy czym oba komponenty współistnieją we wspaniałej, prawdziwie europejskiej symbiozie.


Na krążku znalazły się: Sonata na wiolonczelę i fortepian (1932) Suita polska na skrzypce i fortepian (1935) Ballada Hommage a'Chopin na fortepian solo (1949) oraz premiera fonograficzna Concerto da camera na fortepian, 9 instrumentów dętych oraz perkusję. (1964)
Wykonawcy:


Dominika Glapiak – fortepian

Błażej Goliński – wiolonczela

Robert Kwiatkowski – skrzypce


Dorota Kowalska – flet, piccolo,

Alicja Szymczyk – obój, rożek angielski

Andrzej Wojciechowski, Wojciech Koliński – klarnety

Mirosław Pachowicz – fagot

Ewa Naczk-Jankowska – fagot, kontrafagot

Zbigniew Kaliciński, Ewa Ciechańska – waltornie

Kamil Kruczkowski – trąbka

Mateusz Wiczyński – perkusja


Partnerem wydawnictwa jest firma Boosey&Hawkes-Berlin, a honorowy patronat honorowy nad nią objął Andree Laks, syn kompozytora.

Wydawnictwo dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.Wydawca: CD Accord

Reżyseria nagrania, montaż, mastering : Antoni Grzymała, Agnieszka Szczepańczyk


Sponsorzy:

Alcor

ShipyardCity Gdańsk

MKiDN - Program Muzyczny Ślad, IMiT

Wydawca:

CD Accord, Universal Music Polska

Patroni medialni:

Presto Magazyn

TVP Kultura


Recenzja płyty:

POSŁUCHAJ:
KUP PŁYTĘ:


7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page